Starostlivosť o obuv

Kožená obuv

Koženú obuj je potrebné z času na čas ošetriť krémom aby koža nepraskala. Najprv obuv dôkladne vyčistite za pomoci vlhkej handričky a kefky. Ak máte na svetlej obuvi nečistoty, ktoré neschádzajú skúste použiť mydlo. Potom naneste krém vo farbe obuvi alebo bezfarebný krém, ktorý dôkladne rozleštite.

Obuv z lakovanej kože a koženej imitácie

Opäť je potrebné topánky kvalitne vyčistiť kefkou a vlhkou handričkou. Potom naneste špeciálny ochranný prostriedok určený pre daný materiál. Obuv z lakovanej kože pred použitím preleštite handričkou – najlepšie utierkou z mikrovlákna.

Obuv zo semišu a brúsenej kože

Udržať semišové topánky aby vyzerali skvelo je veľmi náročné. Topánky dôkladne očistite špeciálnou gumovou alebo krepovou kefkou na semiš. Potom použite špeciálny renovačný sprej na semiš, ktorý chráni farbu pred predčasným vyblednutím a zároveň vyživí aj samotný semiš.

Ak chcete, aby vaše nôžky nenavlhli v sychravom počasí, semišové topánky naimpregnujte.


Textilná obuv

Pri čistení textilnej obuvi použite kefku alebo vlhkú handričku. Na škvrny, ktoré sa nedajú odstrániť použite čistič na textil. Pri topánkach z textilu sa oplatí použiť impregnáciu na textilné povrchy. Topánky sa tak budú špiniť oveľa menej.

Impregnácia

V predajniach s obuvou, v drogériách či vo veľkých supermarketoch môžete kúpiť impregnačné prípravy na rôzne materiály. Najlepšie sú tie v spreji. Suchú obuv naimpregnujte asi troma vrstvami a to tak, že každú vrstvu nechajte samostatne vsiaknuť. Skončite keď prípravok sa už do topánok nevsakuje ale steká. Prebytočný nános potom zotrite handričkou. Takto naimpregnovaná obuv je chránená proti vode a je odolná aj voči špine. Pokiaľ máte šnurovacie topánky, nezabudnite ich pred impregnáciou vybrať.

Nezabúdajte: Nikdy nenanášajte prípravky na špinavé topánky.